Ekonomi

AB’den ‘büyük gıda krizi’ uyarısı

Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları toplantısı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna’daki durumun ana gündem maddelerinin ortasında yer aldığına değindi.

Rus ordusunun son günlerde Ukrayna’nın Odessa limanındaki altyapıyı bombaladığını, 60 bin ton tahılın yakıldığını belirten Borrell, “Rusya sadece tahıl anlaşmasından çekilmedi. Tahılları da yakıyorlar.”

Rusya’nın yaptıklarını “barbarca” olarak nitelendiren Borrell, “Bu, dünyada büyük bir gıda krizine neden olacak” dedi.

17 Temmuz’da süresi doldu

22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle imzalanan anlaşma ile çeşitli bölgelere yaklaşık 33 milyon ton tahıl sevk edildi. Rusya’nın anlaşmanın gereklerine uyulmadığı gerekçesiyle süreyi uzatmaması üzerine anlaşma 17 Temmuz itibarıyla sona erdi.

Anlaşmanın feshiyle birlikte Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD’den sert tepkiler geldi.

Az gelişmiş ülkelere yardımları sürdürme taahhüdü

Tahıl anlaşmasından sonra Rusya’nın Ukrayna’nın tahıl arzı yerine az gelişmiş ülkelere yardım etmeye devam edeceğini belirten Peskov, “Tabii ki Rusya bu konudaki konumunu koruyor. Maalesef çok küçük miktarlardan bahsediyoruz çünkü en fakir ülkeler Afrika, diğerlerine kıyasla tahıl anlaşmasından en az payı aldı.”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın dün durdurulduğunu belirterek, Rusya’nın ilgili koşullar gerçekleştiğinde anlaşmaya geri döneceğini belirtti.

Öte yandan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, anlaşmaya yeniden dönülebileceğini ancak tahıl anlaşmasının mevcut haliyle devamının Rusya için anlamsız hale geldiğini belirterek, anlaşmanın devamı için Rus bankaları ile gıda ve gübre hizmeti veren finans kuruluşlarının önündeki tüm engellerin kaldırılması ve Rus gemilerinin sigorta sorununun çözülmesi gerektiğini belirtti.

haber-ergani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu