Ekonomi

Borsa günü 2,85’lik yükselişle tamamladı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 154,49 puan artarken, toplam işlem hacmi 81,4 milyar TL oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 3,27, holding endeksi yüzde 3,32 yükseldi. Tüm branş endeksleri yükselirken en çok kazandıran yüzde 8,40 ile madencilik oldu.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl iki kez faiz artırımına gidebileceği söyleminin güçlenmesiyle küresel hisse senedi piyasalarının olumsuz bir seyir izlediğini belirtirken, yurt içi borsalarda pozitif ayrışmanın gerçekleştiğini söylediler.

Analistler, Kurban Bayramı tatili nedeniyle yurt içi piyasaların önümüzdeki hafta 1,5 gün açık olacağını belirtirken, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yurt dışı açıklamaları, ABD’de büyüme, yeni konut satışları, kişisel gelir ve giderler, Almanya, Çin’de enflasyon… sanayi kârları, Euro Bölgesi’nde enflasyon, tüketici güven endeksi, Japonya’da sanayi üretimi ve İngiltere’de büyüme başta olmak üzere ağır veri gündeminin takip edileceğini söyledi.

Analistler, BIST 100 endeksinde teknik olarak 5.600 ve 5.700 seviyelerinin direnç konumunda, 5.400 ve 5.350 puanın ise direnç konumunda olduğuna dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu