Ekonomi

Deutsche Bank: Faiz artırımı kadar TCMB’nin iletişim dili de önemli

Deutsche Bank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artırım yoluna ilişkin öngörülerini içeren bir rapor yayınladı. Banka, bu hafta TCMB’nin politika faizini 1150 puan artırarak yüzde 20’ye çıkaracağını duyurdu; Temmuz ayında piyasaya yansıması nedeniyle 500 baz puanlık ilave bir artış beklediklerini kaydetti.

Deutsche Bank, Christian Wietoska imzalı 16 Haziran tarihli raporunda, bu faiz artırımlarının yılın geri kalanında politika faizini yüzde 30’a çıkarmak için yeri olacağını değerlendirdi.

Öte yandan bankanın raporunda başka ihtimallerin de değerlendirildiği belirtildi. Deutsche Bank da faiz indirimi olarak öne sürdükleri yüzde 20’lik faiz indirimi yerine faiz oranını biraz daha az agresif bir adımla yüzde 18’e veya çok daha agresif bir atak olarak önden yüklemeli bir adımla yüzde 25’e yükseltme ihtimalini de görmezden geldi. Bu haftaki toplantı için temel senaryo. mümkün olmadığını vurguladı.

Raporda, reel faizlerin negatif bölgede derin kalmaya devam edeceği ve TCMB’nin sadece TL mevduat faizlerini yakalamaya çalışacağı belirtilirken, faiz artışının boyutu dışındaki faktörlerin de eşit olacağı belirtildi. değerli.

Örnek olarak Banka, TCMB Lideri Hafize Gaye Erkan’ın gerekirse daha fazla finansal sıkılaştırmaya gitme taahhüdü ve makroihtiyati tedbirlerin nasıl yönetileceği gibi konularda bağlantı dilinin nasıl kullanılacağı gibi konuların altını çizdi. karar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu