Haber

İsrail mahkum değişimi için anlaşma yapmayı düşünüyor

İsrail’in, Gazze’de Hamas tarafından tutulan İsrailli mahkumlar karşılığında Filistinli mahkumların serbest bırakılmasını da içeren “geniş ve geniş bir anlaşmayı değerlendirmeye hazır” olduğu iddia edildi.

İsrail’in Channel 13 televizyonunun, adı açıklanmayan üst düzey İsrailli yetkililere dayandırdığı haberinde, İsrailli tutukluların serbest bırakılmasıyla ilgili “birçok eksende birçok temas yapıldığı ancak bunların İsrail’de bilinmediği” kaydedildi.

Haberde, “Katar ve ABD’nin ateşkese ulaşmak için bazı küçük anlaşmalara varma çabalarının arka planına karşı İsrail, geniş ve büyük bir anlaşma karşılığında güvenlik nedeniyle tutuklu bulunan Filistinli esirleri serbest bırakmayı düşünmeye hazır ve isteklidir” denildi. Buna kaçırılanların çoğunun serbest bırakılması da dahildir.”

Habere göre İsrailli bir yetkili, “Masada birçok seçenek var ancak şu anda somut bir şey yok” dedi.

Teze ilişkin İsrail hükümetinden herhangi bir açıklama yapılmadı.

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’deki tutuklular serbest bırakılmadıkça ateşkes yapmayacaklarını yineledi.

Netanyahu dün yaptığı açıklamada, “Her taraftan duyduğumuz boş söylentileri bir kenara bırakıp net bir şeyi tekrarlamak istiyorum: Rehinelerimiz serbest bırakılmadıkça ateşkes olmayacak.” İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu