Haber

Japonya Artan Kuş Gribi Vakaları Nedeniyle Yaklaşık 15 Milyon Kümes Hayvanını Öldürüyor

TOKYO, 16 Şubat (Xinhua) — Japonya, kuş gribi vakalarındaki benzeri görülmemiş artış nedeniyle yaklaşık 15 milyon kümes hayvanını itlaf etti. Bu, tek bir dönemdeki en yüksek itlaf sayısıdır.

Japonya Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, itlaf edilen kümes hayvanı sayısının şu anda prestijli bir 14.78 milyon olduğunu ve 2020-2021 döneminde kaydedilen rekor kıran 9.87 milyondan yaklaşık yüzde 50 daha fazla olduğunu söyledi.

Hastalık büyük tavuk çiftliklerini vurdukça rakamlar arttı. Bu çiftliklerin arasında, Aralık ayında yaklaşık 1,39 milyon kümes hayvanının itlaf edildiği Aomori vilayetindeki Misawa’da bir çiftlik var.

Bakanlık verilerine göre, Okayama ili ve Hokkaido’da geçen yıl Ekim ayında ilk vakanın bildirilmesinden bu yana, 25 ilde kümes hayvanı çiftliklerinde ve başka yerlerde 76 kuş gribi salgını meydana geldi.

Ülke genelinde risklerin arttığına dikkati çeken bakanlık, bu dönemde kuş gribinin Yamagata ve Okinawa gibi daha önce salgın hastalıkların görülmediği altı ilde yayıldığını kaydetti.

Japonya’da kuş gribi mevsimi normalde sonbahar ve kış aylarında başlar ve bir sonraki yılın ilkbaharına kadar sürer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu