Haber

Uzman: Türkiye Yağış Yetersizliği Nedeniyle Ciddi Kuraklıkla Karşı Karşıya

Türk uzman, Türkiye’de yağış olmaması ve olağan dışı ılık kış ortamı nedeniyle ülke topraklarının çoğunda şiddetli kuraklık yaşandığı uyarısında bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, Xinhua’ya yaptığı açıklamada, özellikle son üç ayda yağışların Türkiye’nin her bölgesinde kaydedilen yıllık ortalamanın en az yüzde 50 altında olduğunu söyledi.

Tek, Türkiye’nin içinde yer aldığı Akdeniz Havzası’nın iklim değişikliğinin etkisiyle kuruduğunu söyledi.

SES 1 (Türkçe): ADİL TEK, İstanbul Kandilli Meteoroloji Rasathanesi Laboratuvar Lideri:

“Uzun yılların ortalamalarına baktığımızda son üç ayda düşen yağışlar ortalamaların yüzde 50 altında, yani bu hemen hemen tüm bölgeler için geçerli.

Ağırlıklı olarak, kuraklık yüzdesinin daha yüksek olduğu Marmara, Batı Karadeniz ve Ege bölgelerinde kuraklık çizgi düzeyine ulaşmıştır.

Örneğin, İstanbul için uzun yıllar ortalama 100-105 kilo iken, şu anda İstanbul’un üzerine düşen İstanbul için bu 40-50 kilo civarında.

Ciddi bir kuraklık yaşıyoruz. Son üç aydır yağışlar ortalamanın çok altında. Aslında bunu baraj kotlarındaki doluluk oranlarından da rahatlıkla görebiliriz.”

SES 2 (Türkçe): ADİL TEK, İstanbul Kandilli Meteoroloji Rasathanesi Laboratuvar Lideri:

“Musluktaki suyu idareli kullanalım. En kolayı bunlar. Vazgeçilmezimiz bunlar. Ancak en değerlisi kullandığımız her iş parçasının üretiminde kullanılan suyu tasarruflu kullanmak gerekiyor. İstikrarlı tüketim İhtiyacımız olandan fazlasını tüketmemek gerekiyor. Bunun için toplumsal mutabakat oluşturulmalı.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Ankara’dan bildiriyor. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu