Ekonomi

ABD’de tüketici güveni Mayıs’ta düştü

Michigan Üniversitesi, Amerikalı tüketicilerin trendleri doğrultusunda hazırladığı Tüketici İnanç Endeksi’nin Mayıs ayı öncü verilerini açıkladı.

Buna göre Mayıs ayında Tüketici Güveni bir önceki aya göre 5,8 puan azalarak 57,7 oldu.

pazar beklentileri altında Gelen tüketici inanç endeksinin bu dönemde 63’lük fiyatı alacağı öngörülmüştü. Nisan ayında tüketici güven endeksi 63,5 olarak gerçekleşti.

Amerikalıların mevcut mali koşullara ilişkin değerlendirmelerini ölçen mevcut ekonomik koşullar endeksi, Mayıs ayında aylık 3,7 puan düşerek 64,5’e geriledi.

Tüketicilerin uzun vadeli öngörülerini yansıtan tüketici beklentileri endeksi ise aynı dönemde 7,1 puan azalarak 53,4 oldu.

“Kısa vadeli enflasyon beklentileri 2011’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tüketici Anketleri Müdürü Joanne Hsu, ekonominin seyrindeki dalgalanmalar nedeniyle tüketici inancının gerilediğini belirtti.

Mevcut makroekonomik bilgilerin herhangi bir durgunluk belirtisi göstermediğine işaret eden Hsu, borç limiti çıkmazı da dahil olmak üzere ekonomiye ilişkin olumsuz haberlerin çoğalmasıyla tüketicilerin ekonomiye ilişkin endişelerinin arttığına dikkat çekti.

Hsu, politika yapıcıların borç limiti krizini çözmede başarısız olması halinde, ekonomiye ilişkin karamsar görüşlerin temerrüde düşmenin ekonomik sonuçlarının şiddetini artıracağını söyledi.

Nisan ayında yüzde 4,6’ya yükselen kısa vadeli enflasyon beklentisinin Mayıs ayında yüzde 4,5’e gerilediğini belirten Hsu, uzun vadeli enflasyon beklentisinin ise iki yıllık göreli istikrarın ardından yüzde 3 ile 2011’den bu yana en yüksek seviye olduğunu söyledi. 2’ye çıktığını söyledi.

haberyesilyurt.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu