Ekonomi

KKM’de yeni rekor

BDDK 17 Şubat haftası bankacılık sektörü verilerini açıkladı. Buna göre KKM hesapları bir önceki haftaya göre 16 milyar 434 milyon TL artarak 1 trilyon 499 milyar 852 milyon TL’ye ulaştı. Böylece KKM hesaplamalarında yeni bir zirve görüldü.

Son bir hafta ile birlikte KKM hesaplarında 6 hafta üst üste artış yaşandı.

KKM hesapları 6 Ocak haftasında 1 trilyon 370 milyar 9 milyon liraya geriledi. Bu haftadan sonra rüzgara karşı döndü. KKM hesaplarında 6 haftada 129 milyar 843 milyon liralık artış oldu.

OCAK SONUNDAN İTİBAREN HIZLANDIRILMIŞTIR

Özellikle 27 Ocak haftasından sonra KKM’de yükseliş hızlandı. Bu konuda atılan adımlar etkili oldu. Söz konusu haftada Merkez Bankası, bankalara taraf olduğu Döviz Korumalı Mevduat faiz üst sınırını kaldırdı. KKM’de kurdaki artış faiz gelirinden fazla ise aradaki fark tasarruf edene ödeniyor. Merkez Bankası bu hesaplamaya esas olacak döviz kurunu günlük olarak ilan eder. Döviz kurundaki artışın faiz oranının altında olması durumunda normal mevduat faizi ödenir. Mevduata uygulanan faiz limitinin kaldırılmasıyla birlikte döviz kurundaki yatay seyir nedeniyle azalan KKM’nin cazibesinin artırılması hedeflendi.

KKM hesaplarının açılış tarihi daha önce 31 Aralık 2022 olarak belirlenmişti ancak Aralık ayında alınan kararla bu tarih 31 Aralık 2023 olarak uzatılmıştı.

KAYNAK: HABERTURK

haber-guzelyurt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu